אודות

על העמותה

עמותת התמנון – מידע ציבורי לכל (ע"ר 580690386) הוקמה בשנת 2019 במטרה לאגד שורה של פעילויות לקידום הנגשת המידע הציבורי בכלל והמידע המשפטי בפרט. מייסדי העמותה, אנדי וורמס וגיא זומר, פועלים ללא תמורה לקידום מטרות אלה.

כל המידע על העמותה זמין באתר גיידסטאר

עמותת התמנון מפעילה בין היתר את פרויקט תולעת המשפט שנועד להנגיש את המידע על פעילות בתי המשפט בישראל ואת פרויקט מידע לעם, שנועד להיות פלטפורמה להנגשת מידע ציבורי מגוון, רובו ככולו מידע שהגיע באמצעות בקשות לפי חוק חופש המידע לארגונים שונים.

על סדר היום שלנו

זרועות התמנון

תולעת המשפט

הזרוע הראשונה והותיקה של התמנון היא פרויקט תולעת המשפט. הפרויקט מבצע איסוף ממוכן של התכנים הפומביים באתר נט המשפט, ופותח אותם באופן חופשי, נגיש וחפיש לציבור הרחב. לפרויקט מספר מעלות. הראשונה, שהוא חושף לראשונה את הציבור הרחב למדיניות פומביות ההליכים המשפטיים בישראל. השניה, שבזכות הפרויקט נפרצו חומות התשלום של המאגרים המשפטיים על מנת שכל אזרח בישראל יוכל לגשת לתיקי בית המשפט במרחק לחיצת עכבר. מעלה נוספת היא כמובן הכנסה של גורם לא מסחרי, שפועל משיקולים שאינם לטובת השאת רווחים לתוך העולם המופקר של פומביות הדיון שנשטלה עד כה על ידי גופים מסחריים בלבד, חלקם עשו רווח ממכירת המידע הציבורי וחלקם עשו רווח מהסרת התכנים הרגשים, כמעין סחר במידע רגיש. ערך נוסף ומשמעותי לפרויקט התמנון הוא מאגר נתונים איכותי, מקיף וחלוצי על פעילות בתי המשפט המשמש בסיס נתונים לצורך מחקרים וניירות עמדה בנושאים שונים.

תולעת המשפט

מידע לעם

הזרוע השנייה של התמנון היא פרויקט מידע לעם. הפרויקט נועד למקסם את התולעת והרווח הציבורי בהליכים מגוונים שעיקרם שחרור וחשיפה של מידע ציבורי. האפיק המרכזי עליו נשען פרויקט מידע לעם הוא הליכי חופש מידע של ארגונים ופעילים בתחום. הרעיון הוא שאם גוף ציבורי השקיע מיטב מאמציו בחשיפת של מידע ציבורי, ראוי, נכון וחשוב שהמידע הזה יהיה נגיש לכלל הציבור ולא לפונה ספציפי. לפיכך מידע לעם מאגד תחתיו שורה של גופים וארגונים, החל מעמותת הצלחה דרך התנועה לחופש המידע ורבים נוספים, שכחלק משיטות העבודה שלהם נוהגים לבקש מידע ציבורי ולאחר מכן לשתף את המידע באתר, באופן פומבי וחופשי. יצוין כי האתר פותח תחת כללים קפדניים של קוד פתוח, וניתן לעשות שימוש לא רק בתכנים המוצגים באתר אלא גם בקוד שזמין וחופשי גם כן.

מידע לעם

הליכים משפטיים

הזרוע השלישית של התמנון היא יזום של הליכים משפטיים הכוללים עתירות חופש מידע, בקשות עיון בתיקים ובקשות לפתיחת דלתות. בסופו של דבר, מרבית המידע הציבורי בכלל והמשפטי בפרט, בישראל, חסוי ואינו נגיש. עתירות חופש המידע הם ההליך המשפטי המרכזי לפתיחת המידע הציבורי שבכלל הגופים הציבורים בישראל. בקשות העיון נועדו לשקף באופן מלא ומפורט תוכן של תיקים בעלי חשיבות ציבורית. לבסוף, בקשות לפתיחת דלתות נולדו בשל מדיניות בעייתית של העדר בלמים ואיזונים על חיסוי התיקים בבתי המשפט בישראל.

בית המשפט המחוזי בירושלים מתוך אתר הרשות השופטת

מייסדי עמותת התמנון

אנדי וורמס – מתכנת מחשבים, פעיל חופש מידע. הוגה ומייסד פרויקט תולעת המשפט.
נולד בארגנטינה, בעל תואר ראשון במתמטיקה ומחשבים מהאוניברסיטה העברית. בנוסף, מנהל את הפעילות הבינלאומית של עמותת התמנון.

גיא זומר – משפטן ואנליסט, עבד ביחידה הממשלתית לחופש המידע ולאחר מכן בתנועה לחופש המידע. מאמין שהמידע הציבורי הוא קודם כל של הציבור, ולכן עלינו כאזרחים לוודא שהוא משוחרר בכבליהם של הרשויות הציבוריות. מבין מייסדי והוגה פרויקט מידע לעם.

אלעד מן – היועץ המשפטי של עמותת התמנון, ומי שמלווה את העמותה עוד טרם נולדה לאוויר העולם. מכהן גם כיועץ המשפטי של עמותת הצלחה ויו"ר עמותת העין השביעית. פעיל בתחומי חופש המידע וקידום חברה הוגנת יותר.

יובל טבול – אלעד מן

פרטיות

אתר התמנון, אוסף מידע שאינו מזוהה באופן אישי מהסוג שדפדפני אינטרנט ושרתים עושים בדרך כלל, כמו סוג הדפדפן, שפה, האתר המפנה, המועד וכדומה. מטרת האיסוף היא להבין טוב יותר את המבקרים באתר. כך גם עשוי להיות שימוש בעוגיות (Cookies) ,שהם קבצים המאוחסנים במחשבו של המבקר ומאפשרים לבצע מעקב אחרי ביקורים חוזרים באתר. באפשרות המבקר, להגדיר בדפדפן כי הוא ימנע משמירת הקבצים במחשב המבקר ובכך חסום אפשרות מעקב זו.

נגישות

ככלל, אתר התמנון לא חב בנגישות. יחד עם זאת, ומתוך חשיבות הנגישות והזמינות של תכני ופעילות העמותה, חשוב לנו ככל הניתן כי האתר יהיה קריא, מובן וברור לכל אדם באשר הוא ובאופן בלתי תלוי במגבלות שיש לו. לפיכך אם מצאתם פריט או תוכן באתר שאינו נגיש, נודה על הפניית תשומת ליבנו. בין היתר, נעשה ניסיון כי הטקסטים באתר יהיו קריאי מכונה ובניגודיות מתאימה לרקע. בנוסף, התמונות באתר נועדו להמחשה בלבד ומהות התוכן המוצג בתמונה מלווה בטקסט ברור ומובן. ככל שברצונכם להגדיל את גודל הטקסט והתצוגה, ניתן להעזר ביכולות הדפדפן באמצעות לחיצה על מקש Ctrl יחד עם מקש "+" או "-" בהתאם. בנוסף, באתר משולבים לוחות מחוונים שונים, בהם ניתן בכל אחד מהתרשימים ללחוץ לחיצה ימנית בעכבר ולהוריד את טבלת הנתונים עצמה, ובכך לצפות במידע באופן נגיש. ככל שיש קושי בהיבטים אלה, ניתן ליצור עמנו קשר ונשתדל לשלוח ולפרסם את המידע באופן הנגיש ביותר לכל אחד.

עוד על העמותה