דף הבית » חדשות ועדכונים » פרסום תעודות זהות גרסת המציאות

כידוע בעבר הנהלת בתי המשפט, ולפי שמועות גם כיום בפורומים מסויימים, מתיימרת להציג מדיניות ולפיה לא מתפרסמים מספרי תעודות זהות בנט המשפט. כמובן שהמציאות שונה בתכלית, ולא רק שמתפרסמים מדי יום ביומו, הדבר נעשה בידיעה והיכרות מלאה של הגורמים השונים בהנהלת בתי המשפט. אבל חשוב גם לספק מעט מהאבסורד שבמדיניות הזאת כפי שעולה מהחלטות מקריות שנתקלנו בהן.

במקרה הראשון, אדם מבקש לחסות את מספרי תעודת הזהות שלו מפסק הדין. בית המשפט דוחה את הבקשה בטענה שהדבר נחוץ לצורך אכיפת פסק הדין.

אלא שבאופן אבסורדי, רגע אחרי כן, מורה בית המשפט למזכירות לטפל, והטיפול שהיא מוצאת לנכון לעשות, זה פשוט להפסיק ולפרסם את פסק הדין בהליך. פסק דין שאין לגביו כל מניעה מפרסום, חדל מלהתפרסם, כי לא נוח למישהו שמופיע שם מספר תעודת זהות ובית המשפט לא מוכן לחסות את המספר. אלא שכמו סיפור מהאגדות, למרבה חוסר ההיגיון, דווקא ההחלטה שלמעלה, כוללת את מספר תעודת הזהות כחלק משם התיק.

בשורה נוספת של מקרים, היו אלה הצדדים להליך שדווקא ביקשו שמספרי תעודת הזהות יפורסמו על גבי פסק הדין, אלא שהשופטים שוב ושוב דחו את הבקשות בהתאם לנוהל העבודה הפנימי שלהם, מה שמוביל לקושי ממשי ביכולת לאכוף את פסק הדין.

אבל לא תמיד השופטים כאלה קשוחים ולפעמים מחליטים דוווקא כן לפרסם את תעודת הזהות, בשני המקרים הבאים, למרבה הצער דווקא פסקי הדין עצמם לא פורסמו, אבל החלטות הכוללות את תעודת הזהות, כן.

בשורה התחתונה הנהלת בתי המשפט הצליחה לשלב את מקסימום הפגיעה בפומביות הדיון והנגשת ההליך המשפטי לרבות האפשרות לאכוף את פסק הדין ביחד עם חשיפה בהיקפים גדולים של מספרי תעודות זהות.

פוסטים נוספים